Top 10 implanturi dentare în 2026: sistemele cunoscute și cum alegi

„Ce implant îmi puneți și de ce?” e o întrebare bună de pus la consultația de implantologie. Mai jos găsești, pe scurt, 10 sisteme de implanturi cunoscute pe piața din România, criteriile după care se alege un implant și prețurile sistemelor pe care le folosim la DentalCare Sîrbu, în Cluj-Napoca.

Pe scurt: nu există un implant dentar potrivit pentru toată lumea. Sistemele diferă prin producător, design, suprafață și componentele protetice disponibile, iar alegerea se face după CBCT, în funcție de osul tău și de lucrarea care urmează. La DentalCare Sîrbu folosim 5 sisteme, cu prețuri între 2.300 lei (JDentalCare Icon Plus) și 4.250 lei (Straumann BLX) pe implant. Coroana se plătește separat, iar consultația (100 lei) și CBCT-ul (450 lei) tot separat.

Actualizat: 29 septembrie 2026.

Implanturile pe care le folosim la DentalCare Sîrbu și prețurile lor

ImplantPreț pe implant
JDentalCare Icon Plus2.300 lei
Neobiotech2.500 lei
MegaGen AnyRidge3.000 lei
MegaGen BlueDiamond3.500 lei
Straumann BLX4.250 lei
Implanturi speciale nazale3.750 lei
Implanturi speciale pterigoidiene3.750 lei
Implanturi zigomatice sau subperiostaleplan de tratament la cerere

Prețurile sunt cele de pe pagina Tarife, valabile în septembrie 2026, pentru implant (partea care se pune în os). Coroana se plătește separat: 1.800 lei metalo-ceramică sau 2.500 lei ceramică pe zirconiu. Tot calculul, cu exemple de cost total, e în articolul Cât costă un implant dentar în 2026.

Cum se alege un implant dentar

Criteriile care contează când medicul alege sistemul de implant pentru tine:

  • Osul tău. Cât os ai și cât de dens e se vede pe CBCT. Unele designuri de implant se potrivesc mai bine în os moale, altele în os dens.
  • Zona în care se pune implantul. În față contează mai mult estetica gingiei, în spate forțele de mestecat.
  • Lucrarea care urmează. O coroană pe un singur implant, o punte sau o lucrare pe toată arcada (All-on-4 sau All-on-6) pot cere sisteme diferite.
  • Documentația și componentele. Studiile clinice publicate pentru sistem și cât de ușor se găsesc piesele protetice și peste ani.
  • Experiența medicului cu sistemul. Un medic care lucrează zilnic cu un sistem îi cunoaște bine componentele și protocoalele.
  • Bugetul. La noi diferența de preț între sisteme e de la 2.300 la 4.250 lei pe implant.

Top 10 implanturi dentare cunoscute în 2026

Lista e în ordine alfabetică și nu e un clasament. Toate sunt mărci cu prezență internațională; care ți se potrivește se decide la consultație. Prețuri dăm doar pentru sistemele pe care le folosim noi.

1. Alpha-Bio Tec (Israel)

Producător israelian prezent de mulți ani în România. Implanturile au un design auto-forant, gândit să simplifice inserarea, și o gamă de componente protetice pentru lucrările obișnuite.

2. BioHorizons (SUA)

Sistem american cunoscut pentru suprafața Laser-Lok: micro-canale gravate cu laser la gâtul implantului, gândite pentru atașarea gingiei.

3. Dentsply Sirona: Astra Tech (Suedia)

Sistemul Astra Tech face parte din grupul Dentsply Sirona. E cunoscut pentru suprafața OsseoSpeed și pentru conexiunea conică dintre implant și bont.

4. MegaGen (Coreea de Sud)

Producător sud-coreean cu modelele AnyRidge și BlueDiamond, cu suprafața Xpeed. Îl folosim la DentalCare Sîrbu (AnyRidge și BlueDiamond), inclusiv în lucrările All-on-4 și All-on-6.

5. MIS (Israel)

Producător israelian din grupul Dentsply Sirona, cu gama V3, care are gâtul implantului în formă triunghiulară.

6. Neodent (Brazilia)

Marcă din grupul Straumann, cu modelul Grand Morse și protocoale pentru încărcare imediată.

7. Nobel Biocare (Suedia, Elveția)

Marcă cu o istorie lungă în implantologie, legată de începuturile osteointegrării și de conceptul All-on-4. Sistemele cunoscute sunt NobelActive și NobelParallel.

8. Osstem (Coreea de Sud)

Producător sud-coreean cu volum mare de implanturi vândute în Asia. Gama TSIII și suprafața SA acoperă majoritatea situațiilor obișnuite.

9. Straumann (Elveția)

Producător elvețian cu o istorie lungă în cercetarea implanturilor, cunoscut pentru suprafața SLActive și materialul Roxolid. Îl folosim la DentalCare Sîrbu (Straumann BLX).

10. ZimVie, fostă Zimmer Biomet Dental (SUA)

Divizia dentară a grupului Zimmer Biomet, devenită companie separată în 2022. E cunoscută pentru implanturile cu tantal poros (Trabecular Metal).

Dacă nu ai destul os pentru implant

Când osul e puțin, există mai multe variante: adiție osoasă (1.300 lei augmentarea laterală), sinus lift (intern 1.200 lei, extern 2.500 lei plus costul materialelor) sau implanturi speciale, care se sprijină în alte zone ale osului: nazale și pterigoidiene (3.750 lei), zigomatice sau subperiostale (plan de tratament la cerere). Ce se poate la tine se vede pe CBCT. Intervențiile de chirurgie și prețurile lor sunt pe pagina chirurgie dentară în Cluj-Napoca.

Vrei să afli ce implant ți se potrivește?

Programează o consultație. După CBCT, medicul îți explică ce sistem recomandă și de ce, iar tu pleci cu planul de tratament și prețul final în scris, valabil 6 luni.

Întrebări frecvente

Care este cel mai bun implant dentar?

Nu există un implant potrivit pentru toată lumea. Sistemele diferă prin producător, design, suprafață și componentele protetice disponibile. Care ți se potrivește se stabilește după CBCT, în funcție de os, de zona în care se pune implantul și de lucrarea care urmează.

Ce implanturi folosește DentalCare Sîrbu și cât costă?

JDentalCare Icon Plus (2.300 lei), Neobiotech (2.500 lei), MegaGen AnyRidge (3.000 lei), MegaGen BlueDiamond (3.500 lei) și Straumann BLX (4.250 lei). Pentru os puțin, implanturile nazale și pterigoidiene costă 3.750 lei, iar pentru zigomatice sau subperiostale se face plan de tratament la cerere.

Prețul implantului include coroana?

Nu. Coroana se plătește separat: 1.800 lei metalo-ceramică sau 2.500 lei ceramică pe zirconiu. Un dinte refăcut complet pe implant (implant și coroană) pornește de la 4.100 lei. Consultația (100 lei) și CBCT-ul (450 lei) se plătesc separat.

Contează mai mult marca implantului sau medicul?

Contează amândouă: sistemul ales, planificarea pe CBCT și experiența medicului cu acel sistem. La DentalCare Sîrbu implanturile le pun Dr. Sîrbu Mihai, medic specialist în chirurgie dento-alveolară, cu studii de tehnician dentar, care inserează peste 900 de implanturi pe an, și Dr. Balea Sorina-Maria, medic specialist în chirurgie dento-alveolară.

Ce fac dacă nu am destul os pentru implant?

Osul se poate reface prin adiție osoasă (1.300 lei augmentarea laterală) sau prin sinus lift (intern 1.200 lei, extern 2.500 lei plus materiale). În unele cazuri se pot folosi implanturi nazale sau pterigoidiene (3.750 lei), zigomatice sau subperiostale, fără adiție. Varianta potrivită se vede pe CBCT.

De ce nu sunt prețuri pentru toate mărcile din listă?

Pentru că publicăm doar prețurile clinicii noastre. Prețurile altor clinici diferă și se schimbă, așa că nu le dăm estimativ.

Concluzie

Sistemele de implanturi dentare diferă prin producător, design și componente, iar alegerea potrivită se face după CBCT, împreună cu medicul. La DentalCare Sîrbu folosim 5 sisteme, de la 2.300 la 4.250 lei pe implant, iar planul de tratament cu prețul final în scris e valabil 6 luni. Toate etapele sunt pe pagina implant dentar în Cluj-Napoca.

Programează o consultație la Dental Care Sîrbu

Află ce opțiune ți se potrivește cel mai bine pentru refacerea zâmbetului, într-un mod adaptat nevoilor tale și cu un plan de tratament eficient.

Constantin Brâncuși 149, Et. 2
Cluj-Napoca

L-V: 10-18:30
S: 10-18:30
D: Închis

Check - Elements Webflow Library - BRIX Templates

Mulțumim!

Am primit datele tale. Te sunăm în curând.
Nu am putut trimite formularul. Încearcă din nou sau sună-ne la 0740 765 262.